رد کردن لینک ها

مصاحبه مجله Recycler با آقای فریبرز لقایی، قائم مقام شرکت تارا مشاور

  • شرکت شما به چه کاری مشغول است؟

شرکت تارا از 18 سال پیش به ساخت و همچنین بازتولید کارتریج‌ پرینترهای جوهر افشان و لیزری (به دلیل سهم بازار بیشتر در ایران، عمدتاً کارتریج‌های جوهر افشان HP) مشغول بوده‌است. از حدود هشت سال پیش، ما بازتولید کارتریج‌های جوهرافشان را متوقف کردیم و در حال حاضر بالغ بر صد مدل مختلف کارتریج چاپگر لیزری تولید و بازتولید می‌کنیم.

  • شرکت شما چقدر بزرگ است؟

شرکت تارا مشتمل بر حدود 70 نفر (مشغول به کار در کارخانه، فروش و بخش اداری) است. گردش مالی تارا در حدود 1.7 میلیون یور ( 1.9 میلیون دلار) در سال مالی 1394 ( از ماه مارس 2015 تا مارس 2016) بوده‌است.

  • بازار ایران تا چه حد بزرگ و توسعه یافته است؟

بازار ایران بازار توسعه‌ یافته‌ای است تا جایی که ما تخمین می‌زنیم کم و بیش در حدود چهار میلیون کامپیوتر و یک میلیون پرینتر در آن وجود داشته باشد. اما متأسفانه آمار دقیقی از تعداد کامپیوترهای شخصی و پرینترهای موجود در ایران وجود ندارد. با این حال از آنجایی که ایران و ترکیه از نظر جمعیت ساکن و دغدغه‌های توسعه در جایگاه مشابهی قرار دارند ما متصوریم که آمار پرینترها و کامپیوترهای شخصی در ایران با کشور ترکیه قابل مقایسه و نزدیک باشد.

  • به عنوان یک شرکت با چه مشکلات و چالش‌هایی در بازار مواجه هستید؟

مبارزه با تقلب و کالاهای تقلبی که می‌توان گفت حدود 90 درصد از سهم بازار ایران را در اختیار دارند. متأسفانه برخلاف تمامی تلاش‌های ما برای متوقف کردن این بخش، به دلیل فساد موجود، غیبت نمایندگان رسمی تولیدکننده کارتریج OEM در نتیجه تحریم‌ها و خلأ قانونی برای حفظ حقوق معنوی از یک سو و مافیای قدرتمند کارتریج تقلبی از سوی دیگر، می‌توان گفت که ما حتی در زمینه کندکردن بازار کارتریج تقلبی هم موفق نبوده‌ایم. آن‌ها رها شده‌اند تا سهم قابل توجهی از بازار را در دست داشته باشند.

  • فکر می‌کنید برداشتن تحریم‌های بین‌المللی به بازار ایران کمک کند یا برای آن مانعی باشد؟

عملاً برداشتن تحریم نمی‌تواند به این صنعت کمک کند. چنانچه محصولات IT هیچگاه در لیست این تحریم‌ها نبوده‌است. اما رفع تحریم می‌تواند بر بازار تأثیر غیر مستقیم داشته باشد به شرط آنکه  کمپانی‌های تولید کننده کارتریج OEM تصمیم به حضور رسمی در بازار ایران گرفته و بازار کارتریج‌های تقلبی را نظاره کرده و از آن جلوگیری کنند.

  • آیا کارتریج‌های کلون مسئله بزرگی در ایران هستند؟

به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت، بیشترین تقاضا در بازار ایران متوجه کارتریج‌های کلون است. مشکل از جایی شروع می‌شود که کارتریج‌های کم کیفیت چینی در جعبه‌های سفید وارد ایران شده و در جعبه‌های تقلبی‌ کارتریج‌های OEM با تمامی جزئیات مثل هولوگرام بسته بندی می‌شوند. این یعنی تشخیص کارتریج‌های تقلبی از اصلی برای غیر متخصصان بسیار سخت است و عمدتاً هم بخش‌های دولتی مشتری این نوع کارتریج‌ها هستند. در نتیجه، تولیدکنندگان واقعی مثل شرکت ما عملا هیچ نفعی از این بازار بزرگ نبرده و سهم بسیار اندکی از آن را به خود اختصاص داده‌اند. درحالی که کیفیت کالاهای ما گاهی از کالاهای اصلی بهتر است و در بقیه موارد کیفیتی مشابه و برابر با کالاهای اوریجینال دارند.چون در برخی مدل‌ها گاهی ما تولیدات خود را با سلیقه مشتری سازگار می‌کنیم. ما بهترین مواد اولیه موجود در بازار جهانی را خریداری کرده و گاهی تا دوبرابر قیمت برای قطعات با کیفیت بالا می‌پردازیم. تمامی این گزارشات که برای دریافت استاندارد STMC از شرکت ITC  مورد نیاز بوده و ارائه می‌شوند قابل دریافت و راستی آزمایی است.

  • بازار کارتریج‌های رنگی در ایران چطور است؟ در حال رشد یا کوچک شدن؟

بازار گسترده‌ای است اما نه در ابعاد بازاری مثل اتحادیه اروپا. به خصوص به دلیل هزینه کارتریج.

  • آیا بازار چاپگرهای جوهری در ایران در حال رشد است؟ نسبت آن با بازار چاپگر لیزری چگونه است؟

من فکر می‌کنم بازار چاپگر جوهری در اندازه‌ای مشابه کشورهای دیگر باشد. بیشتر توسط کاربران خانگی یا کسب و کارهای کوچک و به طور خاص برای دستگاه‌های فوتوکپی استفاده می‌شود.

  • محبوب‌ترین چاپگر/کاتریج‌ها در بین مصرفکنندکان و کسب و کارها کدام مدل‌ها هستند؟

می‌توان گفت در حدود 70 درصد از سهم بازار در اختیار برند HP است و 30 درصد باقی‌مانده به ترتیب اهمیت در بین برندهای سامسونگ، کانن، برادر و شاید در حدود دو درصد برای لسمارک تقسیم شده است.

  • چه کسی بیشترین تعداد کارتریج را خریداری می‌کند؟ کسب و کارها یا مصرف کنندگان؟ و از بین این دوگروه شما بیشتر با چه کسانی سر و کار دارید؟

می‌توان گفت کسب و کارها مهمترین مشتریان کارتریج در بازارهستند و از بین آن‌ها بخش دولتی بزرگترین قسمت خرید کالا را به خود اختصاص داده‌است.

Recycler Magazine

 

به گفتگو بپیوندید