رد کردن لینک ها

اجزا و قطعات تونر کارتریج

اجزا و قطعات تونر کارتریج

داشتن دانش در مورد اجزا و قطعات چاپگر و کارتریج تصمیم‌گیری را حین خرید چاپگر یا تعویض کارتریج آسان‌تر کرده و ما را در داشتن یک انتخاب بهتر کمک خواهد کرد. یک کارتریج چاپگر لیزری از هشت قطعه اصلی تشکیل شده که نقش اصلی را در چاپ تصویر بر روی کاغذ ایفا می‌کنند. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

  1. Toner Adder Roller غلطک اضافه کننده تونر
  2. Developer Magnet Roller غلطک ظاهر کننده عکس
  3. Doctor Blade تیغه مصحح
  4. (Primary Charge Roller (PCR غلطک شارژکننده مقدماتی
  5. (Organic Photo Conductor Drum (OPC Drum
  6. Wiper Blade تیغه پاک کننده
  7. Chip تراشه
  8. Toner تونر

ویدیوی زیر وظیفه و کارکرد هر یک ازاین قطعات را به صورت تصویری توضیح می‌دهد.

 

برای درک بهتر اهمیت هر یک از این قطعات در کیفیت نهایی چاپ به حساسیت تولید در مورد برخی از این قطعات می‌پردازیم.

Developer (mag) roller 

غلطک مغناطیسی آخرین و دقیق‌ترین وظیفه برای انتقال تونر به OPC Drum را دارد. این غلطک باید تناسب و همخوانی بالایی با تونر استفاده شده در کارتریج داشته باشد. چرا که برندهای متفاوت تونر دارای خاطیت مغناطیسی متفاوتی بوده و متناسب با کم یا زیاد بودن این خاصیت باید غلطکی انتخاب شود که مقدار مناسبی از تونر را برداشت می‌کند. در صورت عدم تناسب قوس مغناطیسی غلطک با خاصیت مغناطیسی تونر مقدار تونر برداشت شده یا کمتر از میزان مناسب بوده و موجب کم رنگ شدن چاپ نهایی می‌شود و یا با زیاد شدن مقدار تونر میزان هدر رفت تونر بر بک گراند کاغذ از حد استاندارد بالاتر خواهد رفت.
همچنین، میزان تخلخل سطح استیل غلطک در انتقال تونر تاثر گذار بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

Doctor Blade

وظیفه تیغه مصحح تنظیم سطح و مقدار تونری است که به غلطک ظاهر کننده منتقل می‌شود. در نتیجه، فاصله این تیغه با غلطک بسیار مهم و تعیین کننده است.

تونر

همانطور که پیشتر اشاره شد، خاصیت مغناطیسی تونر و تناسب آن با سایر قطعات بسیار مهم است. علاوه بر این، کیفیت و استاندارد تونر برای حفظ سلامت مصرف کننده از اهمیت به سزایی برخوردار است. تونر مخلوط شیمیایی است که در صورت نداشتن استاندارد و برگه سلامت ایمنی (MSDS) تهدیدی برای سلامت مصرف کنندگان و کارکنانی که با محصولات مرتبط تماس دارند خواهد بود.

OPC Drum

اولین نکته کیفی در مورد درام کارتریج کیفیت پوشش سحطی آن است. پوشش یا coating کم کیفیت موجب مستهلک شدن درام در مدت زمانی کمتر از بازه مصرف شده و کارتریج شما پیش از پایان دوه کار خود دچار افت کیفیت خواهد شد.

درام در میزان هدر رفت تونر نیز نقش مهمی دارد. اگر درام به طور دقیق توسط لیزر باردار نشود، در اثر خطای آن مقداری تونر اظافه به کاغذ منتقل شده و علاوه بر هدر رفت تونر در پس زمینه کاغذ، موجب خطا در چاپ خواهد شد.

سخن پایانی

صرفه جویی در هزینه‌ها همواره از مهمترین فاکتورهایی است که هر خریدار آگاه حین خرید مدنظر قرار می‌دهد. صرفه جویی در هزینه اما همیشه به معنای پرداخت مبلغ کمتر حین خرید نیست. خرید یک کارتریج مطمئن و استاندارد هزینه‌ هر برگ چاپ را به واسطه بازده درست و دقیق و هزینه تعمیرات چاپگر را که یک کارتریج غیر استاندارد به مصرف کنندگان تحمیل می‌کند،کاهش می‌دهد. در هزینه‌ها صرفه جویی کنید، نه در کیفیت.

به گفتگو بپیوندید